هدف از این تحقیق بررسی استرس شغلی با فرمت docx در قالب 22 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 


فهرست مطالب
استرس شغلی
ب: استرس شغلی    52
2-3-مقدمه    52
نشانه‌هاي استرس    56
2-3-1-منابع استرس شغلي    58
2-3-2-پي‌آمدهاي ناشي از استرس شغلي    59
پیشینه پژوهش (تحقیقات انجام شده داخلی)    81
پیشینه پژوهش (تحقیقات انجام شده خارجی)    86

 

 

2-3-مقدمه
واژه استرس به معنای نیرو، فشار و اجبار، واژه‌ای انگلیسی است و در زبان‌های مختلف با همین لفظ به کار برده می‌شود. در زبان فارسی واژه «فشار روانی» را به عنوان برابر نهاده استرس بکار برده‌اند که با مفهوم دقیق استرس سازگار نیست (لو، پ. و لو، ه.، 1986).

 

 

 


مطالعه استرس شغلی با «هانس سلیه » که از وی به عنوان پدر استرس نام برده می‌شود در سال 1965 شروع شد. وی استرس را به عنوان پدیده تازه‌ای در نوع خود، به طور کامل شرح داد. هولمز با همکاری راهه  در مورد آثار حوادث فشارزای زندگی مطالعات وسیعی انجام داد. این وقایع، «جدول رده‌بندی انطباق و سازگاری اجتماعی هولمز و راهه» نامیده می‌شوند (لو، پ. و لو، ه.، 1986).

 

 

 

کریاکو و ساتکلیف  عوامل مؤثر بر استرس شغلی را شامل این موارد می‌دانند:
1)حجم کار، 2)فقدان رشد حرفه‌ای، 3)عدم منزلت اجتماعی، 4)روابط موجود میان کارکنان، 5)عوامل مربوط به تعداد و پیشرفت کاری، 6)عوامل مربوط به حقوق و مزایا (کریاکو و ساتکلیف، 1978: 159-167).ایوانکویچ و ماتسون  معتقدند که بر خلاف تصور عموم که همواره فشار عصبی را با مفهوم منفی در نظر می‌گرفتند، فشار عصبی همیشه بد نیست؛

 

 

 

البته بجز شکلی از فشار عصبی که بار منفی دارد و «استرس منفی » نامیده می شود و به هنگام ناراحتی، مثلاً مرگ یک عزیز یا توبیخ شدن از طرف مافوق در ما ایجاد می‌شود و «استرس مفید » نام گرفته است، مثلاً زمانی که دانشجویی در لیست تشویقی‌ها رییس دانشگاه قرار می‌گیرد یا به کارمندی شغل بالاتری پیشنهاد می شود، فرد دچار فشار عصبی می‌شود که به هیچ وجه منفی نیست (ایوانکویچ و ماتسون، 1987).

 

 

 

لونستین  طی پژوهشی به علل و علایم و نحوه پیشگیری از استرس و فرسودگی شغلی معلمان پرداخت و اظهار کرد که استرس و فرسودگی شغلی منجر به خستگی و فرسودگی جسمانی و آمادگی آسیب‌پذیری نسبت به بیماری‌ها می‌گردد (لونستین، 1991).