هدف از این تحقیق بررسی شهر دوستدار کودک با فرمت docx در قالب 8 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

شهر دوستدار کودک

2-6 معیارهای یک شهر دوستدار کودک

منابع

 

 

 

بچه ها از جمله گروه های مورد توجه در شهرها هستند. براساس تخمین سازمان ملل متحد تا سال 2025 شصت درصد بچه های جهان در شهرها ساکن خواهد بود. چارچوب و شکل زندگی روزانه و تجربیات میلیون ها نفر از بچه ها در فضای شهری شکل می گیرد.(Prout,2003)شیوه استفاده و تجربه زندگی شهری بچه ها متفاوت از بزرگسالان است. مسایل شهرهای کنونی مانند جرایم، ترافیک و آلودگی محیط زندگی کودکان را متاثر می سازد. البته همه بچه ها به شیوه یکسانی از این مسایل تاثیر نمی پذیرند.  این در حالی است که امروزه شهر ها کمتر دوستدار کودک هستند.

 

 

 

دلیل نیاز به وجود شهر دوستدار کودک این است که شهرهایی که نسبت جمعیت کودکان در آن ها بالاست، نامناسب ترین شهرها برای کودکان هستند که کمترین توجه را به نیازهای کودکان کرده و زمینه ساز فقر کودکان می شوند. بسیاری از کودکان ساکن در نواحی شهری در معرض تهدید، ترافیک، خشونت و آلودگی قرار دارند (Paulla Dewi,2012).شهرها مراکز فرهنگی و سیاسی جوامع به شمار می روند. شیوه مواجهه شهرها با کودکان ساکن در آن ها و سایر ساکنان حاشیه ای، مقیاسی اساسی برای سنجش این نکته است که شهرها تا چه حد عادلانه و انسانی ساخته شده اند؟(Chawla&Malone,2003:118). بنابراین بعد سیاسی و اخلاقی شهرها می تواند براساس موقعیت بچه ها در زمینه سلامت، فرصت توسعه و احساس رفاهشان مورد ارزیابی قرار گیرد. کودکان شهرهای امروزی، سازنده شهرهای آینده اند. بنابراین توجه به موقعیت بچه ها درشهر اهمیت بالایی دارد.

 

 

 

پیمان نامه کنوانسیون حقوق کودک در 20 نوامبر سال 1989 میلادی به امضای نمایندگان کشورهای جهان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید. پس از تصویب معاهده حقوق کودکان، فعالیت های مهم و متعددی انجام شد که بهتر توانست ساختار حقوق کودکان را مشخص سازد. برخی از این فعالیت ها عبارتند از اجلاس زمین و دستور کار 21، اجلاس شهر، حقوق کودک و اسکان بشر و شهرداران حامیان کودکان.پیمان نامه کنوانسیون حقوق کودک، طرحی را با عنوان "شهر دوستدار کودک" (CFC)در جهان مطرح کرد تا کشورها به کمک یکدیگر، راهبردهایی را برای پیشرفت این طرح ارائه دهند (کیانی و اسماعیل زاده کواکی،1391: 55).